Det finns stugor att hyra längs kusten och fjordarna, i skogarna, i dalarna och i bergen. Vissa går att hyra väldigt korta perioder, andra måste man hyra minst en vecka.
Kvaliteten varierar från väldigt enkelt till väldigt lyxigt. Vad man dock får med dem alla är upplevelsen av att bo i en mysig, traditionell norsk stuga, något som inte går att jämföra med att bo i ett rum i staden. I din stuga gör du vad du vill med din tid. Kanske är det ingenting alls. Se bara till att njuta!
Du kan hyra en stuga genom det lokala turistinformationskontoret eller förmedlingar som Novasol och Norbooking. Norges turistförening har mer än 400 stugor att hyra ut. Du kan även hitta annonser i lokal press och på internet.
Kopiera och klistra in denna kod till din blogg eller websida
Förhandsvisa
Att hyra stuga eller lägenhet är ett populärt alternativ för både norska och utländska turister.
Lägenheter och stugor
Källa: Visitnorway
Dette tar lengre tid enn forventet.
Vi ber deg prøve på nytt senere. Gi oss gjerne beskjed hvis problemet oppstår på nytt, kontakt reservation@booknorway.no
Sök, jämför och boka boende i Norge.
Flygresor till och inom Norge.
Jämför priser från ledande biluthyrningsföretag över hela landet.
Lägsta-pris-avtal - Färjor till och från Norge.
Visa alla listor (15167)