Skip to main content
Unknown Component
civid: 5f74f731e1d91547d61722bc
name: plugins_common_social_share (widget)

Mellom tekst og scene i 150 år: en samtale om Peer Gynt

Get tickets here

I 2026 markerer vi 150 år siden Ibsens dramatiske dikt Peer Gynt fikk nytt liv som nasjonaldrama på Christiana Theater, da stykket hadde premiere 24. februar 1876. I løpet av det siste halvannet århundret har Peer Gynt blitt fremført på tvers av kontinenter, på mange forskjellige språk og av mange skuespillere. Hva kan Ibsens nasjonaldrama si oss i dag?

Ibsens store nasjonalsatire, skrevet og publisert i 1867, var opprinnelig en tekst som kun var ment for lesing. Ni år senere gikk teksten fra å være nasjonalsatire til å bli nasjonaldrama, under Ludvig Josephsens regi og med Edvard Griegs verdensberømte musikalske akkompagnement. Hvordan har denne teksten – en tekst som Ibsen skrev, ville være uforståelig utenfor Skandinavia – blitt et teaterfenomen i hele verden? Hvordan forholder vi oss til de spørsmålene stykket stiller oss i dag, om nasjonal identitet og individualisme?

Denne samtalen diskuteres Peer Gynt som både tekst og oppsetning. I panelet sitter skuespiller, dramatiker og regissør Espen Klouman Høiner og Ibsenforsker Ellen Rees fra Universitetet i Oslo. Samtalen ledes av litteraturstipendiat på NTNU John David Crosby.


 

Tickets

Last Updated: 01/08/2026

Source: Hva skjer kalender

Mellom tekst og scene i 150 år: en samtale om Peer Gynt

Tickets

Your recently viewed pages